Blog Tarasowy.pl

Informacje o zadaszenia, daszkach, nad dzwi, nad wejście, oraz akcesoria ogrodowe – Blog firmowy sklepu Tarasowy.pl

daszki nad drzwi

Jak kupić i zamontować daszek nad balkonem?

Daszek nad balkonem jest jednym z rozwiązań, które znacznie wpływają na komfort użytkowania domu i mieszkania – zapewnia on bowiem skuteczną ochronę przed deszczem, wiatrem czy intensywnym nasłonecznieniem, ale również nadaje balkonom całkiem nowego charakteru. Zanim jednak przystąpisz do wyboru odpowiedniego zadaszenia, sprawdź, jakie formalności musisz dopełnić i jak powinieneś prawidłowo zamontować daszek na balkonie, aby właściwie pełnił swoją funkcję.

Daszek nad balkonem – czy wymaga pozwolenia?

O ile w przypadku domów prywatnych pozwolenie budowlane nie będzie konieczne, o tyle w przypadku mieszkań w bloku powinniśmy uzyskać pozwolenie na montaż daszku nad balkonem. W tym celu niezbędne będzie złożenie odpowiednich dokumentów w administracji lub u zarządcy budynku. Są to:

  • wniosek o pozwolenie na zabudowę,
  • zaświadczenie o prawie do lokalu,
  • wniosek zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych.

Do rozpoczęcia budowy daszku na balkonie w bloku możemy przystąpić dopiero po upływie 30 dni, zakładając, że nie spotkamy się ze sprzeciwem właściwego organu. Wtedy śmiało możemy montować zadaszenie balkonowe.

Daszek na balkon w bloku i domu – jak wybrać odpowiednie zadaszenie?

Konstrukcja balkonów jest bardzo zróżnicowana. Może przybierać tradycyjną formę balkonu odstającego od fasady budynku lub formę wnęki w fasadzie domu (loggia). Jednak podczas doboru odpowiedniego daszku niezwykle ważne jest dostosowanie go do szerokości balkonu i ustalenie, na jaką odległość będzie odstawał od budynku.

Istotne znaczenie ma również materiał wykonania daszku na balkon. Daszki nad drzwi lub balkon są produkowane z wysokiej jakości materiałów, które cechują się dobrymi właściwościami technicznymi. Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się niezwykle wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne poliwęglan, lekkie i elastyczne aluminium, jak również estetyczne szkło akrylowe. Jednak jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są daszki balkonowe z poliwęglanu, które poza swoją funkcją ochronną i estetyczną, nie wymagają konserwacji. Dzięki temu zadaszenie balkonu będzie prezentowało się doskonale przez wiele lat po jego zamontowaniu. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę podczas montażu daszku na balkonie jest jego kąt nachylenia. Jego odpowiedni dobór sprawi, że uzyskamy praktyczny efekt samooczyszczenia – wszelkie liście czy nadmierna ilość śniegu będą spływać z daszku nad balkonem wraz z deszczem.

Jak zamontować daszek nad balkonem?

Sposób montażu daszku balkonowego w dużej mierze zależy od rodzaju posiadanego balkonu. W przypadku loggii lub balkonów zadaszonych przez strop, daszek można przymocować właśnie do stropu. W trakcie montażu daszku nad balkonem w bloku należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie przewiercić się na wylot do stropu loggii sąsiada i nie narazić się na nieprzyjemności z jego strony. Zadanie to jest o tyle trudne, że siły wyrywające śruby w przypadku daszka podczepianego do kondygnacji są bardzo duże. Dlatego też wskazane jest użycie wyłącznie wysokiej jakości kotw stalowych zamiast kołków plastikowych czy chemicznych.

Jeśli natomiast nad naszym balkonem nie znajduje się żaden strop, wtedy daszki balkonowe możemy zamocować bezpośrednio do fasady budynku za pomocą odpowiednich kotw. W przypadku ocieplonych ścian należy dodatkowo pamiętać o tulejach dystansowych, które pozwolą zapobiec ewentualnym zniszczeniom.

Czy warto samodzielnie zamontować daszek nad balkonem?

Część daszków możemy samodzielnie zamontować na balkonie, inne będą wymagały pomocy specjalistów. Mowa tu szczególnie o zadaszeniach na wyższych kondygnacjach o dużej powierzchni, których samodzielny montaż może narazić na niebezpieczeństwo nie tylko nas samych, ale również przechodniów (w przypadku oderwania daszka).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *