Blog Tarasowy.pl

Informacje o zadaszenia, daszkach, nad dzwi, nad wejście, oraz akcesoria ogrodowe – Blog firmowy sklepu Tarasowy.pl

podesty tarasowe

Podesty tarasowe – co na balkonie i dlaczego WPC

Podesty kompozytowe WPC w kolorze szrym i sztuczna trawa jako ścieżka ogrodowa.
Podest kompozytowy WPC w kolorze szarym i sztuczna trawa

Wypoczynek w domu, słoneczny dzień, ach któż nie kocha takich beztroskich chwil. Ale gdzie właściwie najlepiej spędzić ten czas? Na zewnątrz oczywiście. I tu zaczynają się schody. Każdy lubi spędzać czas w estetycznym otoczeniu. Wykończonym, kwestia gustu, nowocześnie lub bardziej tradycyjny w ponadczasowy sposób. Grunt, że urządzonym przez nas i tak jak nam się najbardziej podoba.

Dziś chciałabym Ci przedstawić podesty tarasowe jako pomysł na wykończenie balkonu. Odpowiem na pytania o wady i zalety takiego rozwiązania oraz opiszę, w jaki sposób je zbudować w sposób trwały, funkcjonalny i cieszący oko balkon.

Gdzie stosować podest tarasowy

Odpowiedź wydaje się prosta i oczywista na tarasie. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są one do tarasów (o tym napiszę w kolejnych artykułach). Ale czy tylko? Oczywiście, że nie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podesty tarasowe wykorzystać na balkonie czy nawet jako ścieżki ogrodowe.

Podesty tarasowe wykonuje się z desek lub paneli tarasowych. Jako materiały najczęściej wykorzystuje się klasyczne drewno. Rodzaje dostępnego drzewa mogą jednak wprowadzić w pewną konsternację. Cechy najpopularniejszych gatunków drewna opiszemy w osobnym artykule. Teraz zaznaczę tylko, że podzielić je możemy na drewno egzotyczne oraz drewno iglaste. Oprócz tego często stosowanym materiałem jest WPC.

Podesty tarasowe WPC zalety

Podestt tarasowe WPC  w kolorze szarym i sztuczna trawa jako wykończenie balkonu
Podesty tarasowe szary i sztuczna trawa na balkonie

Czym są podesty WPC? Wood Plastic Composite (WPC) to nowoczesny materiał wykonany z pyłu drzewnego oraz dodatków chemicznych, które zwiększają trwałość. W przeciwieństwie do paneli drewnianych nie wymagają corocznej impregnacji ani konserwacji. W przypadku paneli drewnianych wielu producentów zaleca przeprowadzanie impregnacji nawet dwa razy do roku (na wiosnę, po zimie i jesień przed zimą). Dodatkowym atutem podestów WPC jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy do tego woda i delikatny detergent. Dla wielu osób, dużą zaletą będzie idealnie gładka powierzchnia, gładkie krawędzie i zupełny brak drzazg, coś czego nie jesteśmy w stanie uzyskać w przypadku paneli drewnianych.

Podesty tarasowe WPC wady

Ok, a jakie wady? No cóż, jak wszystko na tym świecie, również podesty WPC nie są idealne. Z biegiem czasu, może nastąpić zmiana „odcienia” takiego podestu, szczególnie jeżeli wystawiony jest na wysokie długotrwałe nasłonecznienie, bądź w czasie zimy sól i oblodzenie. Na rynku są dostępne oczywiście oleje do paneli i desek kompozytowych ale ich skuteczność określiłabym raczej na znikomą.

Niezadowolona będzie również część ludzi, która poszukuje podestów wyglądających jak drewno, bądź imitujących naturalne drewno. No cóż, podest tarasowy WPC po prostu wygląda inaczej, Oczywiście inaczej, nie znaczy gorzej. One również mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Wszystko zależy od aranżacji i wizualnego dopasowania z pozostałymi elementami tarasu lub balkonu.

Jak układać podesty tarasowe?

Przede wszystkim należy dobrze oczyścić podłoże. Na tym etapie trzeba pozbyć się wszystkich luźnych warstw. W przypadku gdy podesty chcemy położyć na istniejącej warstwie płytek, potencjalne braki, trzeba wypełnić. Świetnie nadaje się do tego np. klej mrozoodporny do płytek.

Gdy podesty tarasowe układamy bezpośrednio na podłożu betonowych należy wykonać warstwę hydroizolacji. Na rynku znaleźć można wiele tego typu produktów. Świetnie nada się do tego np. dwuskładnikowa izolacja firmy Atlas.

No i to w zasadzie tyle. Mając tak przygotowane podłoże możemy przejść do układaniu podestów tarasowych.

Łączenie dwóch podestów tarasowych WPC z użyciem zaczepów
zaczepy łączące podesty tarasowe

W tym miejscu opiszę jak montować klasyczne podesty tarasowe WPC o standardowym rozmiarze 30cm x 30cm. Cały proces odbywa się w zasadzie bez żadnych dodatkowych narzędzi. Zbudowane są one na specjalnej plastikowej podbudowie, która posiada odpowiednie zaczepy. Każdy podest posiada, w zależności od krawędzi specjalne haczyki, bądź otwory na te haczyki. Tak więc, podesty łączymy ze sobą wsuwając po prostu jeden w drugi, niczym klocki. Wszystkie potencjalne wycinanie, docinanie, itp. wykonujemy z użyciem szlifierki. Krawędzie tak ułożonych podestów możemy dodatkowo, opcjonalnie, wykończyć listwą narożną.

Mam nadzieję że temat Cię zainteresował. I bardzo dobrze bo to naprawdę bardzo ciekawe, trwałe i estetyczne rozwiązanie. Dodatkowo łatwe w montażu, gdyż nie wymaga dużych umiejętności budowlanych bądź wyszukanych narzędzi. Jeśli więc chciałbyś coś zmienić na swoim balkonie, już wiesz co! Do dzieła 🙂

Powodzenia.

Chciałabym Ci także przypomnieć, że wysokiej jakości podesty tarasowe znajdziesz m. in. w naszym sklepie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *